Blog

AKZ Motors İnşaat Otomotiv

antakya oto kiralama, antakya rent a car, antakya araç kiralama, antakya havalimanı araç kiralama, antakya havaalanı rent a car

Araç Kiralama Vergi Avantajları

 

AKZ Motors & Rent A CAR

Antakya Araç Kiralama - Antakya Rent A Car - Antakya Havalimanı Rent A CAR - Antakya Havaalanı Oto kiralama

Bireysel kullanımları bir kenarda tutarak, iş yaşamınızda kullandığınız araç kiralama sisteminin vergi yönünden de avantajları bulunmakta. Bu avantajlar, gerçekten de büyük kolaylık ve rahatlık sağlayabilecek denli etkili avantajlar. Hatta o kadar pratik ve etkili ki araç almak yerine kiralamayı düşünler çok. Peki, araç kiralamanın vergisel avantajları neler?

 

Araç Kiralamanın Vergisel Avantajları

Ticari işletmeler adına kiralanmış araçlarla ilgili olarak Gelir Vergisi Kanunu’nun 40. Maddesinde, kazançtan indirilebilecek giderler olarak belirlenen kısımda, ticari işletmelerin kazanç sağlamak amacıyla kullanmış oldukları araçların, amortisman bedelini ayırmak koşuluyla ortaya çıkan maliyetin ve bakım onarım giderleriyle yakıt giderlerinin tamamının, direkt gider kaydedilerek kazançtan indirim konusu yapılabileceği belirtiliyor. Tabi bu noktada yakıt ve bakım onarım giderlerinin ticari kullanım için yapılan araç alımlarında da, kiralık araçlarda da geçerli olduğunu belirtmeyi atlamayalım.

Belirttiğimiz kanuna göre, daha anlaşılır hale gelmiş bir örnek vererek, açıklayıcı bir şekilde anlatmaya çalışalım. Ticari kullanım için 25.000 TL değerinde bir araç satın alan firma, bu aracın maliyetinin %20’sini yani 5.000 TL’yi amortisman bedeli olarak ayırmak koşuluyla, kazancından indirim konusu yapabiliyor. %20 olarak belirttiğimiz oranın, 333 no’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre otomobiller için belirtlenmiş amortisman oranı olduğunu söylemekte fayda var. Bu noktada, vergi mükellefinin ticari kullanım için satın aldığı otomobil ile ilgili olarak 5.000 TL gider gösterebilir.

Diğer yandan, mükellefin otomobili satın almak yerine kiralayarak kullandığını düşündüğümüzde, kiralama bedelinin aylık 1.000 TL + KDV olduğu bir örnek tasarlarsak, mükellefin ticari kullanım için kiraladığı aracın yıllık maliyeti 12.000 TL + KDV olarak ortaya çıkıyor. KDV, ilgili dönem kapsamında vergi indirimine konu olacağı için zaten üzerinde konuşmaya gerek yok. Örneğimizde, yıllık kiralama bedeli 12.000 TL olan aracın, kira bedelinin tamamı vergi mükellefi tarafından gider olarak kaydedilip, yıllık kazançtan indirim konusu yapılabiliyor.

Yani, 25.000 TL bedelle, ticari kullanım için satın aldığınız araç için 5.000 TL gider gösterirken, 1 yıl boyunca, aylık 1.000 TL üzerinden kiraladığınız araç için indirim konusu yapabileceğiniz miktar ise 12.000 TL. Bu da vergisel anlamda mükellef için ciddi bir indirim manasına geliyor. 

En önemli avantajlardan biri de km’si düşük yeni bir otomobili Kasko, Trafik Sigortası, arıza-bakım, lastik değişimi gibi masraflar ve iş yükleri olamdan kullanıyor olmanız.

Önemle belirtmemiz gereken bir konu daha var. Ticari kullanım için kiralayacağınız aracı, vergi mükellefi olan bir kişi ya da firmadan kullanmanız avantajınıza olacak. Aksi takdirde hem vergi indirim oranında oynamalar olacağı gibi kağıt işlemleri de uzun sürebiliyor.

Diğer Haberler

Korona (Kovid-19) Virüs Bilgilendirme!

Detaylı bilgi.
HABERİ GÖRÜNTÜLE

Araç Kiralamanın Faydaları, Avantajları Nelerdir?

Kısa ya da uzun vadeli araç gereksinimimizi karşılamak için tercih ettiğimiz bir yöntem olan antakya araç kiralama, genel bir açıdan düşünüldüğünde, araç satın almaya göre müşterilere önemli bir takım olumlu yönler sağlamaktadır. Her ne kadar uzun süreli banka kredileri, araç almak isteyenleri finansman olarak rahatlatıyor görünse de, son dönemlerde oldukça yaygın olarak tercih edilmeye başlanan uzun süreli araç kiralama, araç ihtiyacını karşılama konusunda ciddi bir seçenek olarak görülmektedir.
HABERİ GÖRÜNTÜLE

Antakya Rent A Car - Aracınız adresinize teslim edilsin.

Adresinize ücretsiz teslim edeceğimiz ekonomik araçlar
HABERİ GÖRÜNTÜLE

Antakya Havalimanı Araç Kiralama - Rent A Car

Antakya Araç Kiralama - Antakya Rent A Car
HABERİ GÖRÜNTÜLE

Antakya Ucuz Uygun Araba Kiralama

Antakya Günlük Rent A CAR - Uygun Fiyata Araç Kiralama
HABERİ GÖRÜNTÜLE

Hatay Havalimanı Rent A Car

Antakya Havaalanı Rent A Car - Antakya Araç Kiralama - Antakya Rent A Car
HABERİ GÖRÜNTÜLE

Antakya Havalimanı Rent A Car

Hatay Havalimanı Rent A Car - Antakya Araç Kiralama
HABERİ GÖRÜNTÜLE

Akz Motor ve İnşaat Hizmete Girdi

Yurtdışından gelerek ülkesine yatırım yapan bölgenin önemli iş adamlarından Ahmet Karadeniz, Birbirinden iddialı son model araç satışı yapılan AKZ Motors ve İnşaatı Hatay halkıyla buluşturdu.
HABERİ GÖRÜNTÜLE

Araç Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

Özellikle birçok firma ve kurum için günümüzde çeşitli sayılarda araca sahip olmak bir lüks değil zorunluluktur. Firmadaki personellerin şehir içi ve şehirlerarası erişimlerde ihtiyaç duyacağı arabaları satın alınması son derece pahalı bir yöntemdir. Her geçen gün artmakta olan vergiler sebebiyle sıfır kilometre bir araç satın almak yerine birçok firma araç kiralamanın avantajları nelerdir diye merak etmektedir. Firmamızla iletişime geçildiğinde detaylı bilgilendirme yapıldığında birçok kurum ve firma sıfır model araç satın almak yerine araç kiralama yöntemine başvurmaktadır.
HABERİ GÖRÜNTÜLE

Hatay Araç Kiralama Şirketleri

Özellikle son yıllarda giderek artmakta olan araç kiralama işlemleri sayesinde, kişi ya da firmalar uygun fiyatlar ile araç kullanma imkânı bulabilmektedir. Günümüzde satın almaya göre daha uygun fiyatlı olan araç kiralama işlemleri, genel olarak büyük şirket ve firmalar tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir. Ülkemizin büyük illeri arasında yer alan Hatay bölgesinde de araç kiralama hizmetleri verilmekte ve kişiler düşük maliyet ile bu hizmetlerden yararlanabilmektedir.
HABERİ GÖRÜNTÜLE

Hatay Kiralık Araç Firmaları

Hatay'da sizlere hizmet sunan AKZ Motors Rent A Car yıllara varan deneyimleri sayesinde Hatay'da sizler için en iyi araç kiralama hizmetini sunmaktadır. Araç kiralamak istediğinizde firmaların sunduğu hizmetin kalitesi ve araç çeşitliliği sizin için önemliyse sizde bizimle iletişime geçebilirsiniz. Alanında uzman personellerimiz sayesinde hangi araçları kiralamak istediğiniz belirlenecek ve daha sonrasında araçlar hazır hale getirilerek bu araçlar sizler için kiralanacaktır.
HABERİ GÖRÜNTÜLE

Antakya Uygun Rent A Car Firması Akz Rent A Car'da

Akz Motors Rent A Car kiraladığı her aracın konforlu olması için özel çalışmalar yürütmektedir. Yeni bir araç filomuza dâhil edilmeden önce uzman ekiplerin kontrolünden geçmekte ve yapılan bu kontrollerde de araçların eksik olan donanımları ve ekipmanları kısa sürede giderilmektedir. Eğer en konforlu araçları kiralamak isterseniz Antakya Akz Motors Rent A Car bu konuda sizin için doğru bir seçim olacaktır.
HABERİ GÖRÜNTÜLE

Genel Kiralama Koşulları

Kiracı Kara Yolları Yönetmeliği ve yürürlükteki trafik kanunlara uymak zorundadır. Vasıtanın sürücüsü olarak bu yükümlülüklerden habersiz olduğunu iddia edemez. Kiracı Kara Yolları Yönetmeliği’ne aykırı davranış sonucu ortaya çıkan ceza ya da masraflardan sorumludur. Bu nedenle kiralayan taşınan mala gelebilecek hasarlardan sorumlu tutulamaz.
HABERİ GÖRÜNTÜLE

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bugün araç kiralama hizmeti, hem bireyler hem de kurumlar için giderek daha çok önem kazanan bir ihtiyaç haline geldi. Turizmin gelişmesi, havayolu taşımacılığının daha popüler hale gelmesi ve havalimanı sayısının artması ile hem uzun dönem araç kiralama hem de kısa dönem araç kiralama alanlarında talebin artmasına sebep oldu.
HABERİ GÖRÜNTÜLE

Aracımı Neden Akz Rent A Car'dan Kiralamalıyım?

Kurulduğu günden itibaren “her zaman en iyi hizmet” ilkesi ile gaza basan Akz Rent A Car profesyonel ekibi, müşteri memnuniyeti odaklı çalışma anlayışı ve geniş araç yelpazesi ile araç kiralamada sektörün yüz akı bir firma olmanın gururunu taşımaktadır.
HABERİ GÖRÜNTÜLE

Hızlı İletişim Formu BİZİMLE İRTİBATA GEÇİN

AKZ Motors Rent A Car olarak ihtiyacınız olduğu her an yanınızda olacağımızın garantisini veriyoruz.
Odabaşı Mah. Çevreyolu Cad. No:158/C Antakya HATAY
Telefon : (0326) 502 01 09
E-mail : info@akz.com.tr