Blog

AKZ Motors Construction Rent a Car

antakya oto kiralama, antakya rent a car, antakya araç kiralama, antakya havalimanı araç kiralama, antakya havaalanı rent a car

Araç Kiralama Vergi Avantajları

 

AKZ Motors & Rent A CAR

Antakya Araç Kiralama - Antakya Rent A Car - Antakya Havalimanı Rent A CAR - Antakya Havaalanı Oto kiralama

Bireysel kullanımları bir kenarda tutarak, iş yaşamınızda kullandığınız araç kiralama sisteminin vergi yönünden de avantajları bulunmakta. Bu avantajlar, gerçekten de büyük kolaylık ve rahatlık sağlayabilecek denli etkili avantajlar. Hatta o kadar pratik ve etkili ki araç almak yerine kiralamayı düşünler çok. Peki, araç kiralamanın vergisel avantajları neler?

 

Araç Kiralamanın Vergisel Avantajları

Ticari işletmeler adına kiralanmış araçlarla ilgili olarak Gelir Vergisi Kanunu’nun 40. Maddesinde, kazançtan indirilebilecek giderler olarak belirlenen kısımda, ticari işletmelerin kazanç sağlamak amacıyla kullanmış oldukları araçların, amortisman bedelini ayırmak koşuluyla ortaya çıkan maliyetin ve bakım onarım giderleriyle yakıt giderlerinin tamamının, direkt gider kaydedilerek kazançtan indirim konusu yapılabileceği belirtiliyor. Tabi bu noktada yakıt ve bakım onarım giderlerinin ticari kullanım için yapılan araç alımlarında da, kiralık araçlarda da geçerli olduğunu belirtmeyi atlamayalım.

Belirttiğimiz kanuna göre, daha anlaşılır hale gelmiş bir örnek vererek, açıklayıcı bir şekilde anlatmaya çalışalım. Ticari kullanım için 25.000 TL değerinde bir araç satın alan firma, bu aracın maliyetinin %20’sini yani 5.000 TL’yi amortisman bedeli olarak ayırmak koşuluyla, kazancından indirim konusu yapabiliyor. %20 olarak belirttiğimiz oranın, 333 no’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre otomobiller için belirtlenmiş amortisman oranı olduğunu söylemekte fayda var. Bu noktada, vergi mükellefinin ticari kullanım için satın aldığı otomobil ile ilgili olarak 5.000 TL gider gösterebilir.

Diğer yandan, mükellefin otomobili satın almak yerine kiralayarak kullandığını düşündüğümüzde, kiralama bedelinin aylık 1.000 TL + KDV olduğu bir örnek tasarlarsak, mükellefin ticari kullanım için kiraladığı aracın yıllık maliyeti 12.000 TL + KDV olarak ortaya çıkıyor. KDV, ilgili dönem kapsamında vergi indirimine konu olacağı için zaten üzerinde konuşmaya gerek yok. Örneğimizde, yıllık kiralama bedeli 12.000 TL olan aracın, kira bedelinin tamamı vergi mükellefi tarafından gider olarak kaydedilip, yıllık kazançtan indirim konusu yapılabiliyor.

Yani, 25.000 TL bedelle, ticari kullanım için satın aldığınız araç için 5.000 TL gider gösterirken, 1 yıl boyunca, aylık 1.000 TL üzerinden kiraladığınız araç için indirim konusu yapabileceğiniz miktar ise 12.000 TL. Bu da vergisel anlamda mükellef için ciddi bir indirim manasına geliyor. 

En önemli avantajlardan biri de km’si düşük yeni bir otomobili Kasko, Trafik Sigortası, arıza-bakım, lastik değişimi gibi masraflar ve iş yükleri olamdan kullanıyor olmanız.

Önemle belirtmemiz gereken bir konu daha var. Ticari kullanım için kiralayacağınız aracı, vergi mükellefi olan bir kişi ya da firmadan kullanmanız avantajınıza olacak. Aksi takdirde hem vergi indirim oranında oynamalar olacağı gibi kağıt işlemleri de uzun sürebiliyor.

Other News

Reklam Sayfası

VIEW NEW

Korona (Kovid-19) Virüs Bilgilendirme!

Detaylı bilgi.
VIEW NEW

Araç Kiralamanın Faydaları, Avantajları Nelerdir?

Kısa ya da uzun vadeli araç gereksinimimizi karşılamak için tercih ettiğimiz bir yöntem olan antakya araç kiralama, genel bir açıdan düşünüldüğünde, araç satın almaya göre müşterilere önemli bir takım olumlu yönler sağlamaktadır. Her ne kadar uzun süreli banka kredileri, araç almak isteyenleri finansman olarak rahatlatıyor görünse de, son dönemlerde oldukça yaygın olarak tercih edilmeye başlanan uzun süreli araç kiralama, araç ihtiyacını karşılama konusunda ciddi bir seçenek olarak görülmektedir.
VIEW NEW

Antakya Rent A Car - Aracınız adresinize teslim edilsin.

Adresinize ücretsiz teslim edeceğimiz ekonomik araçlar
VIEW NEW

Antakya Havalimanı Araç Kiralama - Rent A Car

Antakya Araç Kiralama - Antakya Rent A Car
VIEW NEW

Antakya Ucuz Uygun Araba Kiralama

Antakya Günlük Rent A CAR - Uygun Fiyata Araç Kiralama
VIEW NEW

Hatay Havalimanı Rent A Car

Antakya Havaalanı Rent A Car - Antakya Araç Kiralama - Antakya Rent A Car
VIEW NEW

Antakya Havalimanı Rent A Car

Hatay Havalimanı Rent A Car - Antakya Araç Kiralama
VIEW NEW

Akz Engine and Construction Service Input

Ahmet Karadeniz, one of the important businessmen of the region who came from abroad and invested in his country, AKZ Motors and Construction, which were selling assertive latest model vehicles, met with the people of Hatay.
VIEW NEW

What are the Advantages of Renting a Car?

Özellikle birçok firma ve kurum için günümüzde çeşitli sayılarda araca sahip olmak bir lüks değil zorunluluktur. Firmadaki personellerin şehir içi ve şehirlerarası erişimlerde ihtiyaç duyacağı arabaları satın alınması son derece pahalı bir yöntemdir. Her geçen gün artmakta olan vergiler sebebiyle sıfır kilometre bir araç satın almak yerine birçok firma araç kiralamanın avantajları nelerdir diye merak etmektedir. Firmamızla iletişime geçildiğinde detaylı bilgilendirme yapıldığında birçok kurum ve firma sıfır model araç satın almak yerine araç kiralama yöntemine başvurmaktadır.
VIEW NEW

Hatay Rent A Car Companies

Especially in recent years, thanks to the increasing number of car rental operations, people or companies can find the opportunity to drive with affordable prices. Car rental operations, which are more affordable than buying today, are generally preferred by large companies and companies. In the Hatay region, which is one of the biggest attractions of our country, car rental services are provided and people can benefit from these services at low cost.
VIEW NEW

Hatay Car Rental Companies

AKZ Motors Rent A Car, which provides services to you in Hatay, provides you the best car rental service in Hatay It offers. If you want to rent a vehicle and the quality of the service offered by the companies and the variety of vehicles is important for you, You can now. Our expert staff in the field will determine which vehicles you want to rent and then make the vehicles ready these tools will be rented for you.
VIEW NEW

Convenient Rent A Car Company in Antakya Akz Rent A Car

Akz Motors Rent A Car carries out special works to make every vehicle rented comfortable. Before a new vehicle is included in our fleet, specialist teams are undergoing control, equipment and equipments are removed in a short time. If you want to rent the most comfortable vehicles, Antakya Akz Motors Rent A Car will be the right choice for you in this regard.
VIEW NEW

General Rental Terms

Kiracı Kara Yolları Yönetmeliği ve yürürlükteki trafik kanunlara uymak zorundadır. Vasıtanın sürücüsü olarak bu yükümlülüklerden habersiz olduğunu iddia edemez. Kiracı Kara Yolları Yönetmeliği’ne aykırı davranış sonucu ortaya çıkan ceza ya da masraflardan sorumludur. Bu nedenle kiralayan taşınan mala gelebilecek hasarlardan sorumlu tutulamaz.
VIEW NEW

What to Look for When Renting a Car?

Today, car rental service has become an increasingly important requirement for both individuals and institutions. The development of tourism has led to an increase in demand for both long-term car rentals and short-term car rental areas, as air transport has become more popular and the number of airports has increased.
VIEW NEW

Why should I rent my car from Akz Rent A Car?

Since its establishment, Akz Rent A Car has been proud to be a face-to-face company in the sector of car rental with its professional team, customer satisfaction oriented working understanding and wide vehicle fan.
VIEW NEW

Quick Contact Form CONTACT US

As AKZ Motors Rent A Car, we guarantee that you will be there whenever you need.
Odabaşı Mah. Çevreyolu Cad. No:158/C Antakya HATAY
Telephone : (0326) 502 01 09
E-mail : info@akz.com.tr